ביכורים- עלון מידע תורני מדעי מבית מכון התורה והארץ
ביכורים- עלון מידע תורני מדעי מבית מכון התורה והארץ

חדשות ועדכונים

ללמוד על מנת לעשות- הרצאות ושיעורים מאת רבני המכון

ללמוד על מנת לעשות- הרצאות ושיעורים מאת רבני המכון

מתוך היכרות מעמיקה עם כל פרי וצמח, ומומחיות בהלכות תרומות ומעשרות, שמיטה והמצוות התלויות בארץ, בנינו מגוון רחב של הרצאות מעניינות, בגובה העיניים, המלוות במצגות וסרטונים. דרך ההרצאות ניתן להבין לעומק את הלכות תרומות ומעשרות, ללמוד כיצד ליישם אותם ולשמוע על חידושים שונים בתחומי החקלאות, בעלי חיים, והמצוות התלויות בארץ. ההרצאות מתאימות לקהילות, ישיבות, מוסדות חינוך, כוללים, קבוצות גיל הזהב, ואירועים משפחתיים.
לפרטים נוספים לחץ כאן>>

סיור במשתלות המפוקחות

סיור במשתלות המפוקחות

במסגרת הפיקוח על המשתלות מטעם מכון 'התורה והארץ', רבני המכון ערכו סיור במשתלות שמצויים בפיקוחן. הסיור נקבע כחודש וחצי לפני ט"ו באב שהוא התאריך הקובע במשתלות. כידוע עץ פרי שניטע לפני ט"ו באב נחשב בן שנה לאחר א' בתשרי, ולכן יש לוודא שהמשתלות מיישמות כראוי את ההנחיות, כדי שיהיה אפשר להחשיב את שנות הערלה משעת ייצור השתיל במשתלה ולא מעת הנטיעה של הנוטע בשטח. הרבנים ביקרו במשתלת תליל שמתמחה בייצור עצי זית, במשתלת אל-רום שמתמחה בייצור אוכמניות ובמשתלת טסלר (נוב) שמתמחה – בנשירים.
למידע נוסף בנושא משתלות מפוקחות>>

 

שתיל גליל

שתיל גליל

במסגרת סיור המשתלות בגולן, רבני המכון ביקרו במשתלת חנני בבית לחם הגלילית. יש במשתלה טכניקה חדשה המשמשת ליצור שתילים. השיטה הקרויה "שתיל גליל" משנה את אופן יצור השתילים המסורתי. מתקן גדול הנראה כעין בריכה משמש כבסיס כשבחלקו העליון ישנם תבניות המתאימות להצבת שקיות שתילה. התבנית הבסיסית הינה רב פעמית ומוחלפת רק אחת ל5-6 שנים, ורק שקיות השתילה מוחלפות לכל שתיל. בשיטה זו, קיימים הבדלים ממה שהיה נהוג עד כה. בנוסף לכך, השקית בתוכה נמצא השתיל עשויה מחומר מתכלה ונושם, המאפשר לשורשים לחדור דרכו לאחר השתילה בקרקע. באופן כזה מתקצר משך השתילה והיא נעשית פשוטה יותר. דבר זה מהווה בשורה גם ברמה ההלכתית, שכן הוא מונע כמעט לחלוטין את האפשרות להתפרקות הגוש בשתילה שעשויה להצריך ספירת שנות ערלה מחדש.
לצפייה בסרטונים בנושא לחץ כאן>>

מכון TV

הרכבה

אורך הסרט: 2:26 ד'

מהי טכניקת ההרכבה ומהם היתרונות שלה? צפו בסרטון ותלמדו על סוגי ההרכבות השונים ויחס ההלכה לכך

מכון התורה והארץ לשירותך

גיליון אמונת עתיך 128 זמין לקריאה במהדורה דיגיטלית

כתב העת שעוסק בבירור הלכתי ומקצועי של סוגיות אקטואליות, במידע יישומי ובמענה לשאלות הלכתיות מעשיות, זמין לקריאה און ליין באתר מכון התורה והארץ. הנושא המרכזי בגיליון האחרון הינו מגפת הקורונה והיחס אליה מבחינה הלכתית. מוזמנים לקרוא ולעיין!

לצפייה בגיליון 128 המלא לחץ כאן>>

לאמונת עתיך קל 128- מאמרים נבחרים לחץ כאן>>

אנציקלופדיה הלכתית- חקלאית:

חיגור- פעולה שנעשית בעצי פרי ושמטרתה היא שיפור הפוריות של העץ.
לעיון בערך החדש "חיגור" לחץ כאן>>

הרכבה- מלאכה בה נעשה חיבור של חלקים מצמחים שונים כדי ליצור מהם צמח אחד.
לעיון בערך החדש "הרכבה" לחץ כאן>>