שיטה חדשה מעקרת חתולים וכלבים ללא סירוס כירורגי

שיטה חדשה מעקרת חתולים וכלבים ללא סירוס כירורגי

חוקרים באוניברסיטה העברית משלבים בחיסון לעיקור בעלי החיים גם טיפול נגד כלבת

אסף גולן - מתוך NRG | 6/6/16

בנובמבר שעבר עורר שר החקלאות אורי אריאל סערה קטנה במערכת הפוליטית, כשקרא "להעביר כלבים וחתולים משוטטים למדינה זרה שתיאות לקבלם". ההסבר לדברי השר היה רתיעתו מסירוס בעלי החיים הללו, שלשיטתו גורם להם צער מיותר ואף נוגד את ההלכה, שכן בתורה התברכו בעלי החיים בידי הקדוש ברוך הוא "פרו ורבו ומילאו את הארץ".

ריבוי בעלי החיים המשוטטים נחשב לבעיה לא רק בישראל, אלא בעולם כולו. אותן חיות מזיקות לעתים לסביבה, מפחידות את העוברים ושבים ומעלות את הסיכון ללקות בכלבת. עד כה נשענו הרשויות במדינות רבות על עיקור וסירוס החתולים והכלבים לצורך הטיפול בתופעה, אולם ניתוחים אלו מורכבים יחסית ועלותם גבוהה. כמו כן, הם גורמים לבעלי החיים כאב לא מבוטל.

באוניברסיטה העברית מפתחים בימים אלו שיטה חדשה שתייתר את הסירוס המייסר: חיסון כפול שיעקר את בעל החיים וגם יגביר את עמידותו לכלבת. הוא יינתן בזריקה לחתולים או לכלבים, וככל הידוע אין לו תופעות לווי מלבד גירוי מקומי במקרים נדירים.

זריקת העיקור מייצרת נוגדנים בגוף בעל החיים נגד ההורמון האחראי על היצר המיני ביונקים. משרד החקלאות האמריקני כבר בדק את שיטת הטיפול הזו, ומצא כי היא יעילה במניעת הרבייה בחתולים. בחלק מהמקרים נשאר החומר פעיל חמש שנים ואף יותר, אך זהו גם החיסרון של השיטה החדשה: בניגוד לסירוס, שהינו קבוע, במסגרת הטיפול החיסוני נדרשים בעלי החיים לקבל זריקה חוזרת כל כמה שנים כדי לשמור על עקרותם.

בישראל, כאמור, מנסים לשלב בזריקה האמריקנית גם חיסון נגד כלבת, כדי להפחית את הסיכון של בני אדם הבאים במגע יומיומי עם בעלי חיים משוטטים. בכל שנה מתגלים בארץ מקרים לא מעטים של המחלה הקטלנית וחשוכת המרפא, הפוגעת בחיות ממינים שונים. החוקרים מבקשים כעת לאחד את הטיפול בבעלי החיים המשוטטים, ובכך למנוע את הפצתה בישראל.

 

לקוח מתוך אתר NRG קישור לכתבה המקורית