הרב יעקב אריאל: "אסור לקנות בשמיטה ירקות ופירות מנכרים"

בחמישי האחרון התקיים הכנס השנתי של 'מכון התורה והארץ' בשיתוף בית המדרש במכון לב של בית הספר הגבוה לטכנולוגיה בירושלים. הרב יעקב אריאל נשיא המכון: "צריכת פירות מערבים מחייבת את משרד החקלאות להגדיל להם את המכסות של הקרקעות והמים, ולכן מי שקונה מנכרים, עובר על האיסור החמור של 'לא תחונם' כפשוטו ממש"

| שבט תשע"ד
הרב יעקב אריאל: "אסור לקנות בשמיטה ירקות ופירות מנכרים"

בחמישי האחרון התקיים הכנס השנתי של 'מכון התורה והארץ' בשיתוף בית המדרש במכון לב של בית הספר הגבוה לטכנולוגיה בירושלים. כנס 'מצוות התלויות בארץ' המתקיים זה השנה ה-26 משלב בין אנשי מדע המציגים את הפן המדעי ואנשי הלכה שמגישים את הצד התורני הלכתי הרלוונטי לשנה זו.

בין המשתתפים הרבים הגיעו: הראשון לציון, הרב אליהו בקשי דורון,  הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, הרב יעקב אריאל, הרב הרב ינון זמיר, ר"מ בבית המדרש במכון לב.

הרב יעקב אריאל, נשיא ,מכון התורה והארץ', נאם בכנס וציין כי מדי שנת שמיטה, שבות ומתעוררות השאלות הנוקבות, מה יש להעדיף - היתר מכירה, אוצר בית דין או יבול נכרי. הרב אריאל הבהיר, כי  הנחת היסוד לפי התורה היא שעם ישראל יאכל מפירותיה של ארץ ישראל בשנת השמיטה ואין לקנות פירות של ערבים אלא של חקלאים שבחרו בדרך של 'אוצר בית דין'. "צריכת פירות מערבים מחייבת את משרד החקלאות להגדיל להם את המכסות של הקרקעות והמים, ולכן מי שקונה מהערבים, עובר על האיסור החמור של 'לא תחונם' כפשוטו ממש" הבהיר הרב אריאל וציין כי לדבריו: "הדרכים האחרות המוצעות בשמיטה הן, היתר מכירה או קנייה תוצרת חו"ל אך לא לזה כיוונה התורה. מוטלת על הצרכן האחריות לצרוך דווקא מפירות של אוצר בית דין, ובכך לחזק את החקלאים שבחרו בדרך מועדפת זו".

דאגה לכלל ישראל

הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, סיפר כי הרב יוסף אפרתי ניסה לשכנע את הרב עובדיה לצאת נגד היתר המכירה, בטענה, כי ההיתר כיום כבר לא רלוונטי משום שבזמן הזה ניתן להשיג פירות וירקות מחו"ל והצרכן אינו נזקק להיתר זה יותר. הרב עובדיה שאל אותו "ומה עם החקלאים, הם כן זקוקים להיתר זה". ענה לו הרב אפרתי, שהיה יד ימינו של הרב יוסף שלום אלישיב,  'הלעיטהו לרשע וימות' אין לנו אחריות על הרשעים הללו. אמר לו הרב עובדיה זוהי נקודת המחלוקת ביני לבין הרב אלישיב, אנו מרגישים אחריות כלפי כלל ישראל, ואנו חייבים לדאוג לתקנתם. "אבי לא הסכים לכך בגלל דאגתו לכלל עם ישראל" אמר בנו, הרב יצחק יוסף.

לצפייה בגלריית התמונות מהכנס- לחץ כאן.

toraland whatsapp