איך להתמודד עם החוב? שמיטת הכספים חוזרת

כבר בשמיטה הקודמת הקים מכון 'התורה והארץ' את קרן 'נדיבי ארץ', לסיוע למשפחות חייבים באמצעות הסדרי חוב בסיומה של שנת השמיטה. ב'נדיבי ארץ' נשענים על הלוואות של אנשים פרטיים. הרעיון המרכזי של הקרן הוא החייאת מצוות שמיטת הכספים במתכונתה המקורית.

איציק וולף, מתוך אתר NRG | חשוון תשע"ה
איך להתמודד עם החוב? שמיטת הכספים חוזרת

מתוך אתר NRG - לחץ לכתבה המקורית

כבר בשמיטה הקודמת הקים מכון 'התורה והארץ' את קרן 'נדיבי ארץ', לסיוע למשפחות חייבים באמצעות הסדרי חוב בסיומה של שנת השמיטה. בניגוד ל׳קרן השמיטה' המתבססת על תמיכות פילנתרופיות, ב'נדיבי ארץ' נשענים על הלוואות של אנשים פרטיים. הרעיון המרכזי של הקרן הוא החייאת מצוות שמיטת הכספים במתכונתה המקורית. במשך שנים רבות נהגו שומרי תורה ומצוות רבים שביקשו לשמר מתכונת סמלית מסוימת של מצוות שמיטת הכספים, להלוות סכום כסף לא משמעותי לקראת סוף שנת השמיטה ולא לדרוש את החזרתו. 

קרן 'נדיבי ארץ' מאפשרת לכל אותם המבקשים לקיים את מצוות שמיטת הכספים גם בימינו, להלוות סכומי כסף משמעותיים שלא יישמטו סתם כך, אלא יצטברו לסכום שיאפשר לסייע למשפחות חייבים לעמוד מחדש על הרגליים. 
 "עשינו את זה בשמיטה הקודמת ואנחנו מתכוננים לעשות זאת גם בשמיטה הזאת. אנחנו רוצים לתת מקום של כבוד לשמיטת הכספים", מסביר מנהל מכון 'התורה והארץ', אליעזר ברט. "אפשר להעביר את ההלוואה בתשלומים לקרן שלנו, נניח 100 שקלים בחודש למשך 12 חודשים. בערב ראש השנה הבא יצהיר המלווה שהוא מוותר על החזרת הסכום, והכסף ייכנס לקרן שתפקידה יהיה לעזור למשפחות במצוקה". 

מנהל 'אוצר הארץ', עמיר דרור פוגלמן, המרכז גם את פרויקט ׳נדיבי ארץ׳ , מציין כי מדובר בהלוואה לכל דבר ועניין. "מי שילווה כסף לקרן 'נדיבי ארץ' יוכל לקחת את הכסף בחזרה. תהיה לו אפשרות לעשות את זה עד היום האחרון של השמיטה. אם הוא לא יבקש את כספו בחזרה עד היום האחרון של השמיטה – ההלוואה תישמט ותהפוך לתרומה למשפחות הנזקקות". 

גם כאן, בדומה ל'קרן השמיטה', מדובר בתהליך שכולל ליווי של המשפחות על ידי גופים מקצועיים מן המגזר השלישי. "בשמיטה הקודמת אספנו כמה מיליוני שקלים ובאנו לבנקים עם משפחות שקשה להן", מספר ברט. "במקרים כאלה של משפחות שקשה להן לסגור את החובות, הבנקים בדרך כלל מעצימים את זה מאוד ויורדים לחייהן. אנחנו הגענו ואמרנו לבנקים שיש כאן מהלך ערכי־ציבורי. אבל לא מדובר רק בדיבורים. הגענו אל הבנקים עם כסף. כשאתה בא עם 10 מיליון שקל במזומן, אתה יכול לפתור לפעמים גם בעיות של 50 או 100 מיליון שקל. אתה מגלה תופעות מאוד מעניינות של נכונות". 

 

מה האינטרס של הבנק במיזם הזה? 
   
"האינטרס של הבנק הוא שלא נוח לו לעמוד עם חובות מסופקים בהיקפים של מיליונים רבים של שקלים. אנחנו באים אליהם עם פתרון ואומרים להם שאנחנו 'מביאים כסף מהבית'. מלבד העובדה שהבנק מקבל חלק משמעותי מהחוב, הבנקים מבינים שיש כאן תהליך גדול והם רוצים להיות שותפים לעשייה החיובית". 

הדגש ההלכתי של קרן 'נדיבי ארץ' נוגע בעיקר למלווים הפוטנציאליים. בכל הקשור למשפחות שיסתייעו בקרן, הם לא מתכוונים להיות סקטוריאליים. "שמיטת כספים היא כמובן שמיטת חובות ליהודים בלבד, אתה לא חייב בשמיטת כספים לגויים. אבל זה לא אומר בהכרח שהטיפול של הקרן יהיה סקטוריאלי", מבהיר ברט. 

"בשמיטה הקודמת אספנו בחודש וחצי סכום של 3.5 מיליון שקלים, וטופלו אז בין שמונים למאה משפחות", אומר פוגלמן. "ההערכה שלנו הפעם היא סדרי גודל של 20 מיליון שקלים 'וצפונה'. עוד לא התחלנו לטפל בזה. אני מעריך שבקרוב נצא בקמפיין מסודר בעיתונות. אם נצליח להרים 500, 700 או אפילו 1,000 איש – הם יתחילו חיים חדשים", אומר פוגלמן. 

toraland whatsapp