שמירת שבת

השאלה: שלום הרב, אני בן 15 שעובד קשה ובכל יום מנצל כמעט 90% מהזמן שלי ואני דתי מסורתי עד עכשיו שמרתי שבת אבל אני כבר מבואס מהשבת 1. כי זה בזבוז זמן בשבילי 2. אני כבר סובל מזה. בשבתות האחרונות כל היום אני חושב על עבודה ולחחל שבת ואני לא יכול כבר אני אומר לעצמי סבבה יום מנוחה אבל אני לא רוצה לנוח ואני מרגיש שלהיות במחשב זה לא רלוונטי ולא חילול שבת כי מה קשור תבין הרב אני 24/6 עובד עכשיו שבת תעניק לי מלא זמן ואני עובד קשה ממש! אם הייתי עובד בשבת זה היה משפר את האפקטביות שלי ומשפר אותי תבין אני חורש עבודה כל יום כל יום ושבת יום שלם אני לא עושה כלום ואז אני רואה את אח שלי הקטן משחק בטלפון בשבת או אחד מהמשפחה ואני אומר לעצמי אני רוצה לעבוד ובגלל זה לחלל והוא משחק משחקים אצלי לעבוד זה פיתוי ענק שאני בחייים לא מסרב לא אני באמת מתובכל שאני רואה את אחי משחק בטלפון ואני לא יכול לעבוד אני מעדיף להאמין בעצמי ולהאשים את עצמי בבעיותי ולחיות בחופש שלי מאשר לשמור שבת ולהאשים את ה בבעיותי ולחיות באופן שבו לא אחיה בחופש אמיתי. אני רוצה לבלות את יום החופש שלי בצורה הנוחה לי ביותר- עבודה וגם מעניין של נוחות זה יותר נוח לא קשה ואין מריבות הגעתי למצב שלא לשמור יותר= יתרונות אני יגיד לך מעבר זה לא רק זה שבתות האחרונות לא רק שאני בקושי עומד בלשמור בגלל עבודה אלא : שבתות אחרונו אני כל הזמן חושב על עבודה ומתוסכל ממש אני רואה אנשים מחללים שבת בשביל שטויות ואני רק רוצה עבור לקדם את עצמי וזה לא שקר עובד שאני עובד 24/6 וכמה שיותר וחוץ מזה השבת שלי נהייתה די סיוט עבורי פעם נענתי בשבת למה? לדבר עם המשפחה להתבטל היום השתנתי לגמרי בכל תחום בחיי אני כבר לא יכול לשמור שבתות מרוב קושי עצום ואי זמן ובכלל שבתות האחרונות אני כמעט חיללתי וגם מרוב שאני משועמם ומתוסכל זה מגיע למריבות עם המשפחה עם אבא אמא אחים הקטנים שלא קורות ביום חול וזה משפיע עליי המריבות אני יכול להגיד לך ששבת אחרונה היה 3-5 מריבות ודיי אני לא יכול! כבר הגעתי למצב ששבת מביא לי יותר חסרונות מאשר יתרונות רק מריבות, אי עבודה, עצבים, תסכול זה לא שבת של פעם כי השתנתי השבת לא השתנתה אני השתנתי ואני אומר שבת מביא לי יותר חסרונות מיתרונות שאני כבר לא עומד בהם זה שווה את זה? לשמור שבת עבור: לריב עם אבא, אמא, אחים וכו לפעמים גם מכות זה שווה? לפספס עבודה זה שווה את כל הלחץ התסכול ההרגשה הרעה של שבת אני כבר במצב שהיתרונות של לא לשמור גברו על החסרונות........ולכן אני רוצה לשמוע דעה נוספת ממך מה כדאי למרות שגם אם תגיד אני חושב שלטווח ארוך לא האעמוד בזה וזה לא שאם לא אשמור איהיה חילנו אני אמשיך אותו דבר שחרית, תפילין מנחה, ערבית וכו רק השינוי יהיה בשבת אני גם לא מתכוון להדליק אש או משהו רק להיות במחשב ואפילו לא להדליק מזגן!

התשובה

הרב דוד אייגנר | י' סיוון תשפ"ד 22:36

ב"ה

שלום וברכה!

ראשית, ישר כחך על כל המאמצים הכבירים לשמירת השבת, כשסביבך הכל מורכב וקשה, זה באמת דורש הרבה מאוד כוחות נפש ומאמצים!

מכיוון שאיני מכירך ומהן האפשרויות העומדות בפניך אכתוב באופן כללי שיש כאן שני כיוונים שאתה צריך לפעול בהם.

א. ההבנה שאיסור המלאכה בשבת הוא מוחלט, גם משחק קצר במחשב הוא חילול שבת כמו ליסוע ברכב וכדומה. אז בראש ובראשונה ההבנה שזה אסור, לא רלוונטי.

ב. הכיוון השני שהוא היותר מהותי הוא למלא את השבת בעשיה! אפשר בהחלט למלא עשיה, למצוא בית כנסת קרוב למקום מגוריך, שיעורים בשבת, להכין מראש ספרי קריאה שיעניינו אותך, והעיקר הוא לעסוק בטוב, לעסוק בעשיה נפשית חיובית, וכך בעז"ה יומך יתמלא והמריבות תפחתנה.

בהצלחה רבה

דוד

toraland whatsapp