דיני ממונות

שאלה

קניתי אופנוע מאדם שהוא חבר מאוד טוב וקרוב שלי. בעת קניית האופנוע לא ביצעתי בדיקה מקיפה משום שסמכתי עליו והוא התחייב לי שהאופנוע תקין וחדש ואין בו שום פגם.לפני כמה ימים רציתי למכור את האופנוע לאדם כלשהו,אותו אדם לקח את האופנוע למכון בדיקה,ובבדיקה התגלה שהאופנוע עבר תאונה רצינית ובעקבות כך הוחלפה שלדה חדשה לאופנוע.בעקבות כך הפסדתי את המכירה,נאלצתי להפסיד יום עבודה,לשלם על עלות הבדיקה של האופנוע,וכל מיני הוצאות נלוות שהיו לי באותו היום בעקבות הפסד המכירה.עכשיו לא רק זה העקבות גילוי הדבר יש ירידת ערך לאופנוע בסכום כולל של 6,000 ש״ח וכל הוצאות הבדיקה הפסד יום העבודה וכל מה שנלווה אליו מסתכם בין 1,000-1,500 ש״ח. עכשיו אני מבהיר ומציין שאותו החבר אינו עשה את התאונה עם האופנוע אלא הבעלים הקודמים לכך.אך אף אחד מהם לא יידע אחד את השני על זה ובכך לא יידעו אותי ואני נאלץ כעת להפסיד כסף רב שעמלתי עליו.אותו חבר מתנער מכל אחריות וטוען שזה לא אשמתו ושלמרות כל התחיבות שלו שהאופנוע תקין אני צריך לשבור את הראש עם מי שעשה את התאונה שזה בעצם הבעלים הראשונים ואין לי קשר ישיר אליו ביכלל ואין לי סיבה לפנות אליו כי קניתי את האופנוע שלי מהחבר שלי לא מימנו. עכשיו מה לפי דין תורה עלי לעשות ומה האשמה של אותו חבר האם הוא צריך לשאת בהפסדים או שמה אני או מישהו אחר.אשמח שתחזרו אלי בהקדם תודה.

תשובה

אם טרם מכרת, ואם טרם תיקנת, אתה יכול לתבוע את המוכר לך, שיחזיר את כספך וייקח בחזרה את הקטנוע הפגום, והוא יתבע את זה שמכר לו.

אולם אם כבר תיקנת את הקטנוע, או אם כבר מכרת אותו, עם ערך מופחת, הרי הפסדת אופציה לתבוע את המוכר, כי למוכר זכות, שאם המקח מקח טעות, שיקבל את הקטנוע שלו, ויחזיר את כספך.

כי אינך יכול עליו שיחזיר לך החזר הפרש המחיר.

בנסיבות שנוצרו תבע את המוכר לדין, כדי שהוא יתבע את המוכר לו לדין, שאם יתברר שהמוכר הראשון מכר ורימה, או זה שמכר לך, אפשר שיחייבוהו.

מכון הליכות עם ישראל | כ"ו אלול תשע"ז 13:54