עדכון חודש חשוון

שנת השמיטה בעיצומה, ואיסורי עבודת הקרקע כבר חלים במלואם: אסור לעבוד בגינה או בשדה, פרט לקטיף פירות העץ שהחלו לגדול לפני השמיטה, קטיף זה מותר כדרכו. להרחבה על המלאכות האסורות בשמיטה לחצו כאן.
החכם עיניו בראשו וייערך כבר כעת למנוע את העשביה באביב באמצעות ריסוס מונעי הצצה לפני הגשם הראשון.
יבול השמיטה כבר נמצא בשווקים, ועלינו לשים לב למה שאנו רוכשים:

 

פירות

רק פירות שהתחילו לגדול בשמיטה יהיו קדושים בקדושת שביעית, רוב פירות העץ שבשווקים התחילו לגדול לפני השמיטה ולכן הם אינם קדושים, יוצאים מן הכלל: פיטאיה, קובו וקרמבולה, שכבר במהלך חודש חשוון  עלולים להגיע כאלו שהתחילו לגדול בשמיטה.

ירקות

כל ירק שנקטף בשמיטה נחשב לקדוש בקדושת שביעית, הדבר נכון לכל ירק או עלה תבלין שיקטף בגינתנו, וגם לירקות רבים שמגיעים לשווקים. לפיכך יש להקפיד ביותר על רכישת ירקות תחת הכשר, ומומלץ להשתדל ולצרוך תוצרת קדושת שביעית.

בתקופה זו כבר מתחילים להגיע לשווקים ירקות שנזרעו לאחר תחילת השמיטה, ובהם החשש ההלכתי גדול יותר, כגון: בזיליקום, חסה, כוסברה, לפת, מלפפון, סלק עלים, עירית, פטרוזיליה, צנון, צנונית, קישוא, שומר ותות שדה.

ישנם ירקות שעונת הקטיף שלהם מתבצעת רק בתקופה מאוחרת יותר, וכעת אין בהם דיני שביעית, ביניהם: ארטישוק, תפוח אדמה, ושום.

וישנם ירקות שכלל לא מקובל לגדל אותם בארץ ישראל, ולכן לא שייכים בהם דיני השמיטה, ביניהם: במיה, אורז, שעועית יבשה, סויה, עדשים.

לרשימה המלאה של המינים שנוספים בכל חודש לחצו כאן

פרחים

עד כה מרבית הפרחים שנמכרו בארץ נזרעו עוד בשנה הקודמת. בחודש הקרוב יתחילו להגיע לשוק פרחים שנזרעו בשמיטה. החשש קיים בעיקר בפרחים מסוג: טווידיה, קרספידיה, שושנים, ותגיות. ברכישת פרחים אלו יש להקפיד לקנות רק ממשווקים בעלי הכשר או אישור היתר מכירה. במהלך החודש יפרסם מידע מפורט בלוחות השביעית לגבי הפרחים השונים בהמשך השנה.

גם פרחים אחרים טוב לקנות בפיקוח כדי לוודא שלא נעשו בהם מלאכות אסורות, ולא מחזקים ברכישתם ידי עוברי עבירה.

עדכונים מחודשים קודמים

toraland whatsapp