עדכון חודש כסלו

שנת השמיטה בעיצומה, ואיסורי עבודת הקרקע כבר חלים במלואם: אסור לעבוד בגינה או בשדה, פרט לקטיף פירות העץ שהחלו לגדול לפני השמיטה, קטיף זה מותר כדרכו. להרחבה על המלאכות האסורות בשמיטה לחצו כאן.
לתשומת לבכם: הימים מתקצרים והטמפרטורה יורדת, ובהתאם מתמעטת גם צריכת המים של הצמחים. מי שמשקה ידנית צריך לקחת זאת בחשבון ולהשקות פחות, וגם למי שיש בגינתו השקיה אוטומטית כדאי להוריד כמויות ולרווח השקיות, כדי לא לגרום נזקים של עודפי מים.
צימוח הדשא גם הוא מאט בתקופה זו, ולכן ניתן להוריד מעט את תדירות הכיסוח. עדיין ובמהלך כל השמיטה חשוב לשמור על הדשא כשהוא קצוץ בגובה נמוך.
החכם עיניו בראשו וייערך כבר כעת למנוע את העשביה באביב באמצעות ריסוס מונעי הצצה לפני הגשמים.

פירות

רק פירות שהתחילו לגדול בשמיטה יהיו קדושים בקדושת שביעית, רוב פירות העץ שבשווקים התחילו לגדול לפני השמיטה ולכן הם אינם קדושים, יוצאים מן הכלל: פיטאיה, קובו וקרמבולה, שאלו שבשווקים כבר התחילו לגדול בשמיטה, ויש להקפיד לרוכשם תחת השגחה לשמיטה. (גם פסיפלורה תצטרף לפירות אלו בהמשך החודש, אך רבים סוברים שכבר כעת יש להקפיד בה על קדושת שביעית).

ירקות

כל ירק שנקטף בשמיטה נחשב לקדוש בקדושת שביעית, הדבר נכון לכל ירק או עלה תבלין שיקטף בגינתנו, וגם לירקות רבים שמגיעים לשווקים. לפיכך יש להקפיד ביותר על רכישת ירקות תחת הכשר, ומומלץ להשתדל ולצרוך תוצרת קדושת שביעית.

במהלך התקופה האחרונה, כמעט לגבי כל הירקות יש חשש שנזרעו לאחר השמיטה, והם עלולים להיות אסורים באיסור ספיחין, יוצאים מן הכלל הירקות הקשים כגון: בטטה, בצל, גזר, דלורית, דלעת, חזרת, שורשי כרפס ופטרוזיליה, לוף, וסלק.

ישנם ירקות שעונת הקטיף שלהם מתבצעת רק בתקופה מאוחרת יותר, וכעת אין בהם דיני שביעית, ביניהם: תפוח אדמה, ושום.

וישנם ירקות שכלל לא מקובל לגדל אותם בארץ ישראל, ולכן לא שייכים בהם דיני השמיטה, ביניהם: במיה, אורז, שעועית יבשה, סויה, עדשים.

לרשימה המלאה של המינים שנוספים בכל חודש לחצו כאן

עדכון חשוב: בשונה ממה שפורסם בלוחות בתחילת השנה, החשש לספיחין בפלפל חריף מתחיל כבר מחודש כסלו, והחשש לספיחין בשמיר מתחיל כבר מהחודש הקודם.

פרחים

חלק ניכר מן הפרחים שנמכרים בשוק הם פרחים שנזרעו בשמיטה. ולכן יש להקפיד לקנות רק ממשווקים בעלי הכשר או אישור היתר מכירה.

ישנם סוגי פרחים שבהם חשש זה פחות, ויש מקום להקל לקנותם גם ממקומות ללא פיקוח. לפירוט הסוגים השונים לחצו כאן.

למיטב ידיעתנו כעת ישנו פיקוח למשווקים הבאים:

פרחי אוצר הארץ – משווקים בחנויות אוצר הארץ בסופי שבוע, ניתן לצפות ברשימת החנויות כאן.

פרחים מחברת זר פור יו – בפיקוח הרבנות לב השרון, בשיטת היתר המכירה.

חנות הפרחים טבע ופרח – בפיקוחו של הרב אפרתי.

חשוב לציין כי ישנם דוכני פרחים ללא פיקוח כשרות המציגים תעודות היתר מכירה שקיבלו מגדלי הפרחים. אין כל ערבון לכך שהפרחים בדוכן אכן נקנו דווקא ממגדלים אלו.

toraland whatsapp