עדכון חודש תשרי

שנת השמיטה החלה, ואיסורי עבודת הקרקע כבר חלים במלואם: אסור לעבוד בגינה או בשדה, פרט לקטיף פירות העץ שהחלו לגדול לפני השמיטה, קטיף זה מותר כדרכו. להרחבה על המלאכות האסורות בשמיטה לחצו כאן.
אנו מתחילים לזכות ולהפגש עם יבול השמיטה:

 

פירות

רק פירות שהתחילו לגדול בשמיטה יהיו קדושים בקדושת שביעית, לכן עדיין אין פירות קדושים בשווקים.

ירקות

כל ירק שנקטף בשמיטה נחשב לקדוש בקדושת שביעית, הדבר נכון לכל ירק או עלה תבלין שיקטף בגינתנו, וגם לירקות רבים שמגיעים לשווקים. לפיכך יש להקפיד ביותר על רכישת ירקות תחת הכשר, ומומלץ להשתדל ולצרוך תוצרת קדושת שביעית.

ישנם ירקות שעונת הקטיף שלהם מתבצעת רק בתקופה מאוחרת יותר, וכעת אין בהם דיני שביעית, ביניהם: ארטישוק, תפוח אדמה, ושום.

וישנם ירקות שכלל לא מקובל לגדל אותם בארץ ישראל, ולכן לא שייכים בהם דיני השמיטה, ביניהם: במיה, אורז, שעועית יבשה, סויה, עדשים.

לרשימה המלאה של המינים שנוספים בכל חודש לחצו כאן

פרחים

בחודש זה רובם המוחלט של הפרחים נזרע לפני השמיטה, ולכן מותר לרוכשם ללא חשש.

עדכונים מחודשים קודמים

חג סוכות:

  • מותר לכרות ענפים הסוככים על מיקום הסוכה.
  • מותר להסיר קירוי לצורך סיכוך הסוכה אע"פ שתחתיה נמצאים עציצים.
  • מותר לקצוץ ענפי דקל לסכך או הדסים וערבות לארבעת המינים (גנן מקצועי שמומחה בגיזום ויודע כיצד לגזום באופן שמועיל לעץ, עליו לגזום באופן שניכר על ידי שינוי צורת הפעולה שאינו גוזם לצורך הצמחת העץ והשיח, כגון הרחקת הגיזום מהגזע או גיזום רק מצד אחד של העץ והשיח).
  • קדושת שביעית בארבעת המינים: אתרוג שנקטף בשמיטה קדוש בקדושת שביעית, יש לרוכשו במסגרת אוצר בית דין, ולא להפסידו. למעשה רוב האתרוגים המשווקים בשנה זו נקטפו לפני השמיטה ואין בהם קדושת שביעית. בלולב, ערבה והדס אין קדושת שביעית.
  • מותר להניח ענפי הדס וערבה בתוך הבית בכלי עם מים לשמירה על טריותם.
toraland whatsapp