עדכון חודש ניסן

עבודות בגינה

הנחיות טיפול בעשבייה פורטו בנפרד בקישור זה: https://www.toraland.org.il/91215

 טיפול בדשא: עם ההתחממות צפוי צימוח הדשא להתגבר. מומלץ להתחיל כיסוח ששומר על גובה עלים נמוך ולהעלות את גובה הכיסוח בהמשך הקיץ. חשוב לשמור על תדירות כיסוח גבוהה ולשמור על גובה אחיד. קירקוף מכסח את הגבעולים ואסור בשמיטה.

טיפול במזיקי דשא כגון דרנים, מותר וניתן לבצעו באמצעות חומרים יעודיים אך לא בחומרים משולבי דשן.

 בתקופה זו יש לעיתים עליה בפעילות חלזונות. במידה ומדובר בצמח צעיר שיש חשש לנזק בלתי הפיך או בצמח נוי שהאכילה מכערת אותו משמעותית ניתן לטפל כנגדם כימית או ידנית.

כזכור יש להשקות כפי הצורך ולהעדיף מרווחי השקיה גדולים. במרבית הקרקעות עדיין ישנם כמויות מים גדולות ולכן בדר"כ אין צורך בהשקיה מספר שבועות אחרי הגשם האחרון. עציצים כמובן יש להשקות, אך בדר"כ אין צורך בהשקיה בתדירות גבוהה.

לאחר החורף הארוך והקר צמחים רבים נמצאים עם עלווה צהובה ומרוסנת, אין הכרח שמדובר בחוסר בדשן. לצורך החלטה על צורך בדישון עקב נזק צפוי יש להמתין ללבלוב ולראות את התפתחות הצימוח החדש.

הלבלוב והפריחה מתגברים במינים שונים. חיתוך ענף של עצי פרי, גם אם הוא מפריע, מותר רק כאשר הפירות שעליו לפני חנטה או אחרי שהגיעו לשליש גודלם. לכן, יש להוריד ענפים כאלה בזמן ולא להגיע לשלב הבעייתי.

טיפול במזיקים רק אם יש חשש לנזק משמעותי. מבחינה הלכתית טיפול באמצעות הגמעה עדיף על פני ריסוס.

פירות

בחודש זה כבר יכולים להופיע פירות ראשונים של שביעית: אפרסק, שסק, נקטרינה, וגודגדן, דובדבן, משמש, שזיף, תאנה. בעקבות הקור המאוחר יתכן ויעיה עיכוב מסויים.

פירות אלו מצטרפים לפירות המקדימים המלווים אותנו מהחודשים הקודמים: אוכמניות, פיטאיה, פסיפלורה, צבר (זנים ייחודיים), קובו וקרמבולה.

ירקות

בכל הירקות המצויים כעת בשוק ישנה היתכנות שהם שייכים לשמיטה, כולל תותים ובננות, נוסף על כך כמעט לגבי כל הירקות בתקופה זו ישנו חשש  איסור ספיחין (יוצאים מן הכלל ירקות בודדים: בטטה, דלעת, חזרת), לכן חובה להקפיד לקנות את הירקות תחת הכשר.

(ישנם ירקות שכלל לא מקובל לגדל אותם בארץ ישראל בצורה מסחרית, ולכן לא שייכים בהם דיני השמיטה, ביניהם: אורז, שעועית יבשה, סויה, עדשים).

פרחים

יש להקפיד לקנות רק ממשווקים בעלי הכשר או אישור היתר מכירה.

למיטב ידיעתנו כעת ישנו פיקוח למשווקים הבאים:

פרחי אוצר הארץ – משווקים בחנויות אוצר הארץ בסופי שבוע.

פרחים מחברת זר פור יו – בפיקוח הרבנות לב השרון, בשיטת היתר המכירה.

חנויות פרחים שונות בפיקוחו של הרב אפרתי - רק פרחים המסומנים בהולוגרמה עם סמל הכשרות כלולים בפיקוח.

 חשוב לציין כי ישנם דוכני פרחים ללא פיקוח כשרות המציגים תעודות היתר מכירה שקיבלו מגדלי הפרחים. אין כל ערבון לכך שהפרחים בדוכן אכן נקנו דווקא ממגדלים אלו.

toraland whatsapp