עדכון חודש סיוון

עבודה בגינה

 הנחיות טיפול בעשבייה פורטו בנפרד בקישור זה: https://www.toraland.org.il/91215
 דילול עצי פרי - כאשר יש חשש לשבירת ענפים או עומס יתר- עדיף להיעזר בקשירה של הענפים המרכזיים. כאשר למרות זאת ישנו חשש לנזק לעץ ניתן לדלל פירות רק לאחר שצמחו לפחות שליש מגידולם (ראויים לאכילה ע"י הדחק).
 השקיה - השקיה בשמיטה מותרת בכמות ובתדירות הנדרשת לקיום הצמחים. לא מדובר ב'מדע מדויק' ולכן אין אפשרות לתת מינונים מדויקים, אך במידת האפשר יש למעט מההשקיה המתבצעת בכל שנה, הן בתדירות ההשקיה והן בכמות המים. לקבלת קווים מנחים להשקיה הנדרשת ראו מידע מקצועי של משרד החקלאות: https://boti.bot/SZMuVd4oQYn4 .
 כיסוח דשא - יש לשמור על דשא נמוך כדי למנוע ניוון וקרחות, לשם כך יש להקפיד על כיסוח דשא בתדירות מספקת, ולא להניח לו לצמוח פרא לגובה.
 דישון בעציצים ומצעים - לצמחים שדושנו לפני השמיטה לא צפוי חוסר בדשן בשלב זה. בעציצים לעיתים נדירות עלול להתרחש חוסר בדשן, אם מזהים באופן מקצועי שלצמח נגרם נזק בעקבות זאת - מותר לדשנו. לכתחילה עדיף לעשות זאת באמצעות דשן שיחרור איטי או מדשנת.
 הגנה על הפירות ממזיקים - כאמור בראש העדכון - הגנה על הפרי ממזיקים נתונה במחלוקת. על הנוהגים כמקילים לכתחילה להעדיף הגנה ללא מגע עם העץ, כגון: מלכודות, פתיונות, או הדברה ביולוגית. פתרונות אלו קיימים להתמודדות עם זבובי הפירות ומזיקים נוספים. כאשר אין אפשרות להשתמש בפתרונות אלו לשיטת המקילים יהיה מותר גם לעטוף את העץ ברשת, לרסס או לעטוף את הפירות (בעדיפות אחרונה).

פירות

כל הפירות המצויים כעת על העצים (פרט להדרים מאוחרים) כבר שייכים לשמיטה.
בחודש זה כבר יכולים להופיע בשוק פירות רבים של שביעית:
שקד ירוק, מנגו, לונגן, אוכמניות, פיטאיה, פסיפלורה, צבר (זנים ייחודיים), שסק, ענבים, קובו, קרמבולה, אפרסק, נקטרינה, גודגדן, דובדבן, משמש, שזיף, ותאנה.

ירקות

בכל הירקות המצויים כעת בשוק ישנה היתכנות שהם שייכים לשמיטה, כולל תותים ובננות, נוסף על כך כמעט לגבי כל הירקות בתקופה זו ישנו חשש איסור ספיחין (יוצאים מן הכלל ירקות בודדים: בטטה וחזרת), לכן חובה להקפיד לקנות את הירקות תחת הכשר.
(ישנם ירקות שכלל לא מקובל לגדל אותם בארץ ישראל בצורה מסחרית, ולכן לא שייכים בהם דיני השמיטה, ביניהם: אורז, שעועית יבשה, סויה, עדשים).

פרחים

יש להקפיד לקנות רק ממשווקים בעלי הכשר או אישור היתר מכירה.
למיטב ידיעתנו כעת ישנו פיקוח למשווקים הבאים:
 פרחי אוצר הארץ – משווקים בחנויות אוצר הארץ בסופי שבוע.
 פרחים מחברת זר פור יו – בפיקוח הרבנות לב השרון, בשיטת היתר המכירה.
 חנויות פרחים שונות בפיקוחו של הרב אפרתי - רק פרחים המסומנים בהולוגרמה עם סמל הכשרות כלולים בפיקוח.
 חשוב לציין כי ישנם דוכני פרחים ללא פיקוח כשרות המציגים תעודות היתר מכירה שקיבלו מגדלי הפרחים. אין כל ערבון לכך שהפרחים בדוכן אכן נקנו דווקא ממגדלים אלו.

toraland whatsapp