עדכון חודש שבט

שנת השמיטה בעיצומה, ואיסורי עבודת הקרקע כבר חלים במלואם: אסור לעבוד בגינה או בשדה. להרחבה על המלאכות האסורות בשמיטה לחצו כאן.
בתקופה זאת בכל שנה מבצעים גיזומים וזמירות של העצים הנשירים, בשמיטה מלאכה זו אסורה.
בזמן סערה מותר להכניס עציצים ששוהים בחוץ אל הבית, ולהוציאם לאחר מכן. כאשר חורי הניקוז של העציצים נסתמו מותר לפותחם כדי למנוע את הנזק שיגרם לצמח שבעציץ.
בשלב זה של השנה ישנן פקעות שהוטמנו לפני השמיטה והחלו לגדול בעקבות הגשמים. כאשר לא מדובר בפקעות למאכל מותר להשקות אותם ולטפל בהם במידת הצורך כדי שלא ימותו.
על חלק מהעצים כבר ישנם פירות שהחלו לחנוט בשנה זו (בעיקר: לימון, שסק וזנים מסוימים של אפרסק). מרגע שחנטו אסור להוריד את הפירות או לקצוץ ענפים שעליהם יש פירות, לפני שהפירות יבשילו.
ט"ו בשבט הוא ראש השנה לאילנות, בשמיטה דין זה משמעותי למי שיש בגינתו עצים בשנת הערלה האחרונה, או בשנה הרביעית לנטיעתם (נטע רבעי), פירות שיתחילו לגדול לפני טו בשבט יחשבו כשייכים לשנה שעברה ויהיו ערלה, או נטע רבעי, ופירות שיגדלו לאחר טו בשבט יהיו מותרים. מי שבגינתו עץ שפורח בעונה זו (לימונים למשל) עליו לעבור בימים הסמוכים לטו בשבט ולהסיר או לסמן את הפירות ששייכים לשנה הקודמת.

פירות

רק פירות שהתחילו לגדול בשמיטה יהיו קדושים בקדושת שביעית, רוב פירות העץ שבשווקים התחילו לגדול לפני השמיטה ולכן הם אינם קדושים, יוצאים מן הכלל: אוכמניות, פיטאיה, פסיפלורה, צבר (זנים ייחודיים), קובו וקרמבולה, שאלו שבשווקים כבר התחילו לגדול בשמיטה, ויש להקפיד לרוכשם תחת השגחה לשמיטה.

בגינה הפרטית אפשר למצוא פירות נוספים שיתכן שהחלו כבר לגדול בשמיטה, בעיקר תפוז ננסי ולימון ננסי, וכך גם חלק ממיני הצבר. במינים אלו יש לנהוג קדושת שביעית מספק.

ירקות

כל ירק שנקטף בשמיטה נחשב לקדוש בקדושת שביעית, הדבר נכון לכל ירק או עלה תבלין שיקטף בגינתנו, וגם לירקות רבים שמגיעים לשווקים. לפיכך יש להקפיד ביותר על רכישת ירקות תחת הכשר, ומומלץ להשתדל ולצרוך תוצרת קדושת שביעית.

אנו מצויים כבר במרכז החורף, ובתקופה זו כמעט לגבי כל הירקות יש חשש שנזרעו לאחר השמיטה, והם עלולים להיות אסורים באיסור ספיחין, יוצאים מן הכלל ירקות בודדים: בטטה, דלורית, דלעת, חזרת, ולוף.

(ישנם ירקות שכלל לא מקובל לגדל אותם בארץ ישראל בצורה מסחרית, ולכן לא שייכים בהם דיני השמיטה, ביניהם: אורז, שעועית יבשה, סויה, עדשים).

לתשומת לבכם: אנחנו מצויים בשלב שבו גם ירקות קשים, שעד כה רובם היו מהשישית, מתחילים להגיע לשווקים משנת השמיטה, ביניהם צפויים להגיע בתקופה הקרובה תפוחי אדמה ובצל, שנקטפו בשמיטה.

לרשימה המלאה של המינים שנוספים בכל חודש לחצו כאן

פרחים

חלק ניכר מן הפרחים שנמכרים בשוק הם פרחים שנזרעו בשמיטה. ולכן יש להקפיד לקנות רק ממשווקים בעלי הכשר או אישור היתר מכירה.

ישנם סוגי פרחים שבהם חשש זה פחות, ויש מקום להקל לקנותם גם ממקומות ללא פיקוח. לפירוט הסוגים השונים לחצו כאן.

למיטב ידיעתנו כעת ישנו פיקוח למשווקים הבאים:

פרחי אוצר הארץ – משווקים בחנויות אוצר הארץ בסופי שבוע, ניתן לצפות ברשימת החנויות כאן.

פרחים מחברת זר פור יו – בפיקוח הרבנות לב השרון, בשיטת היתר המכירה.

חנות הפרחים טבע ופרח – בפיקוחו של הרב אפרתי.

ישנן חנויות נוספות שמפוקחות על ידי הרב אפרתי ברחבי הארץ. רק פרחים המסומנים בהולוגרמה עם סמל הכשרות של הרב אפרתי כלולים בפיקוח.

חשוב לציין כי ישנם דוכני פרחים ללא פיקוח כשרות המציגים תעודות היתר מכירה שקיבלו מגדלי הפרחים. אין כל ערבון לכך שהפרחים בדוכן אכן נקנו דווקא ממגדלים אלו.

toraland whatsapp