ביכורים- עלון מידע תורני מדעי מבית מכון התורה והארץ

חדשות ועדכונים

פרס הרב קוק לספרות תורנית לספר "הצומח והחי במשנת הרמב"ם"

פרס הרב קוק לספרות תורנית לספר "הצומח והחי במשנת הרמב"ם"

הספר, בהוצאת מכון התורה והארץ ונכתב ע"י פרופסור זהר עמר, מהמחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכאולוגיה באוניברסיטת בר-אילן, מציג לראשונה זיהוי שיטתי, במידת האפשר, לכל הצמחים ובעלי החיים שהזכיר הרמב"ם בפירושו למשנה.

הספר הוא חלק ממגמה חשובה של חיבור המצוות לעבודה חקלאית במציאות המודרנית, מדובר בספר חשוב לקירוב הריאליה של המשנה לימינו. אנו שמחים על שזכינו להיות שותפים בהוצאת הספר ומברכים את פרופסור עמר בשנים רבות של מחקר מועיל ופורה בתחומים חשובים אלו. ניתן לעיין בערכים המובאים בספר באתר מכון התורה והארץ.

לצפייה במפתח הערכים לחץ כאן>>

 

חידון הארץ ומצוותיה השני יוצא לדרך

בימים אלו שוקדים במכון התורה והארץ על הפקת חידון הארץ ומצוותיה, שיתקיים בפעם השנייה לקראת ט"ו בשבט בירושלים. החידון יעסוק במשניות זרעים, בהלכות המצוות התלויות בארץ ובמושגים ארץ-ישראלים מתוך המשנה: מקומות, דמויות, בע"ח, צמחים ועוד. בשנה שעברה נרשמו לחידון כ 400 מתמודדים מכל הארץ, ולשלב הגמר עלו 12 משתתפים שהתמודדו על הפרס הגדול- מלגה בסך 10,000 ש"ח. החידון פתוח לכל אדם מגיל 18 ומעלה, ההרשמה תפתח בר"ח אלול תשע"ו באתר המכון התורה והארץ.

עקבו אחרי הפרסומים...

 

הרב יהודה הלוי עמיחי: חובת ביעור שביעית גם בערק

בתשובה לשאלה שהתפרסה בגיליון אמונת עתיך האחרון, קבע הרב יהודה הלוי עמיחי, ראש המחלקה התורנית של מכון התורה והארץ, שבעראק יש קדושת שביעות והוא חייב בביעור. הרב עמיחי מסביר את תשובתו שעל פי הנאמר בגמרא בחולין שלגבי שביעית 'משקין היוצאין מהן כמותן',  דהיינו, כל משקה המופק מפירות שביעית – דינו כפירות שביעית עצמם, וכך פסק גם הרמב"ם בהלכות מאכלות אסורות באשר למשקים שמופקים מפירות שביעית. במאמר מביא הרב עמיחי את דבריו של הראשון לציון הגר"מ אליהו זצ"ל בהקשר לקדושת שביעית של עראק: "עראק של שביעית לרפואה כמו"כ הרוצה לגרגר עראק שעשוי מפירות שביעית מענבים או מתאנים שרגילים לעשות מפירות אלו כל השנה את המשקה... אין להתיר זאת בשביעית משום דדרשינן לאכלה ולא למלוגמא." 

לקריאת התשובה המלאה>>

מכון TV

גוש קטיף ביופיו ובחורבנו אורך הסרט: 13:44 ד'

במלאת 11 שנים לעקירה מגוש קטיף, 'עוד אבנך ונבנית'... (יוצר הסרט: משה הרשטיק)

מכון התורה והארץ לשרותך

פשו"ט לילדים - עלון חוויתי לפרשת השבוע במבצע מיוחד

מדרשת התורה והארץ בשיתוף "פשו"ט לילדים" מגישים לכם עלון שבועי חוויתי שנשלח בכל רביעי לתיבת המייל של המנויים וכולל איורים, סיפורים, משימות, הפעלות, חידות ודפי צביעה בנושא פרשת השבוע.

מבצע מיוחד לידידי מכון התורה והארץ:

מנוי חודשי ב12 ש"ח בלבד למשך שנה

(מחיר מלא: 20 ש"ח לחודש)

להצטרפות כמנוי לחצו כאן>>

 

 

 

אמונת עתיך 112 יצא לאור

הגיליון עוסק בתוקפו של עונש מוות בימינו, שימוש בדלתות מגנטיות וברכטיסים דיגטיללים בשבת, הוצאת ספר תורה למעמד הקהל, בית הדין לגיור, ברירת עוברים למניעת מחלות, עבודת השוטרים בשבת ועוד...

לצפייה במהדורת דפדוף מקוונת לחץ כאן>> 

לצפייה בגרסת תקצירים - אמונת עתיך קל, לחץ כאן>>

 

 

 

מבצעי החודש למנויי בית האוצר:

סט באהלה של תורה מאת הרב יעקב אריאל

שו"ת באהלה של תורה , מאת הרה"ג יעקב אריאל- 6 כרכים הכרחיים בכל בית בישראל. מאמרים ותשובות, בענייני יורה דעה, אבן העזר, חושן משפט, אורח חיים והלכות מדינה. בהוצאת מכון התורה והארץ. 

מחיר מלא: 250 ש"ח + 50 ש"ח דמי משלוח

למנויי בית האוצר: 200 ש"ח בלבד

*50 ש"ח דמי משלוח * אספקה לאחר ט' באב

ובנוסף: כל ספרי המכון 3 ב100 ש"ח בלבד

לכניסה לעמוד המנויים לחץ כאן>>