תרנגול משי

האם הביצים שתרנגול המשי מטיל כשרות לאכילה? לשם כך אנו צריכים לבדוק במה הוא שונה מתרנגול רגיל, ולפסוק האם שוני זה מגדיר אותו בתור מין אחר, ויהיה אסור באכילה.

הרב יהודה הלוי עמיחי | טבת תשע"ד
תרנגול משי

אחד מהנושאים המעניינים הוא הנושא של הגדרת המינים. אנחנו כאן מתייחסים לתרנגול המכונה 'תרנגול משי' על שם הנוצות שהם כמשי. מדובר בתרנגול שחי בבית ומשמש אצל מקצת אנשים כחיית מחמד. התרנגול עונה לקריאת בני הבית, ויש אנשים המגדלים אותו כחיית מחמד.[1]

השאלה היא האם הביצים שהוא מטיל כשרות לאכילה. לשם כך אנו צריכים לבדוק במה הוא שונה מתרנגול רגיל, ולפסוק האם שוני זה מגדיר אותו בתור מין אחר, ויהיה אסור באכילה.

אנחנו פוסקים להלכה שעוף טהור נאכל רק אם יש מסורת לגביו, שהוא טהור ואינו דורס. אבל ברור שאין אנו דורשים מסורת לכל תרנגול ותרנגול, גם אם התרנגול שונה מעט בגודלו או במשקלו לא נאמר שצריך מסורת מיוחדת עבור תרנגול זה. אולם התרנגול משי שונה משאר התרנגולים בכמה דברים:

א. יש לו אצבע נוספת יותר מאשר לתרנגול רגיל

ב. גופו מכוסה בפלומה (נוצות רכות) ולא בנוצות רגילות

ג. יש לו כיסוי נוצות גם על רגליו

ד. הכרבולת שלו  בצבע כחול שחור וצורתה שונה משל תרנגול רגיל

ה. יש לו זקן ונוצות הכנף והזנב שלו קצרות

שינוי גובה ומשקל אינו מהווה שינוי משמעותי שמצריך מסורת על אותו תרנגול, כמו כן שינוי שער ונוצות גם הם אינן מזקיקות מסורת מיוחדת. השינוי המהותי ביותר הוא שינוי פנימי, האצבע היתירה של לתרנגול משי היא מהווה שינוי מהותי ועל כן אנו דורשים שיהיה לעוף מסורת מיוחדת. מכיוון שלתרנגול משי אין מסורת מיוחדת שהוא מותר יש להחמיר ואין לאכול את ביציו.[1] http://www.youtube.com/watch?v=vtGWi923Hr0

לקריאת המאמר המלא במהדורת הדפדוף האינטרנטית של אמונת עתיך- לחץ כאן.

להצטרפות כמנוי ל'אמונת עתיך'- לחץ כאן.

› מכתב בנושא כשרותו של תרנגול המשי מאת הרה"ג אשר וייס שליט"א