תיקון הסטורי: 70 שנה לשרשרת הגבורה מכפר דרום בתש"ח ועד ימינו

69 שנה אחרי, בכ"ח בשבט תשע"ח –הוענקו תעודות הוקרה מיוחדות ללוחמי כפר דרום בתש"ח ובני המשפחות של חברי כפר דרום שהלכו לעולמם, וזאת באירוע ממלכתי מיוחד ומרגש שנערך במסגרת יום גוש קטיף בכנסת, בו ציינו 70 שנה לשרשרת הגבורה מכפר דרום בתש"ח ועד ימינו.

| אדר תשע"ח
תיקון הסטורי: 70 שנה לשרשרת הגבורה מכפר דרום בתש"ח ועד ימינו

בכ"ח בשבט תש"ט המליץ משה נצר מפקד הגדוד השני של הפלמ"ח להעניק אות הצטיינות קבוצתי ללוחמי כפר דרום, על עמידת הגבורה שלהם בבלימת הפולש המצרי- בתנאים מינימליים של מעט מאוד אוכל וכוס מים ליום:

"כמפקד גדוד 2 פלמ"ח שהיה אחראי להגנת כפר דרום, הריני ממליץ על מתן אות הצטיינות גבוה ביותר למגינים, על הגנת הגבורה על כפר דרום......

...אין אפשרות ולא זכות לציין בודדים במלחמת גבורה זו. ממא"ז המשק, ממפקדי עמדות ומטוראים כאחד, בחורים ובחורות, מנופלים בקרב, מפצועים ובריאים ביחד, שוזרה מערכת ההגנה והגבורה , עד לפינוי."  

חתום: רב סרן משה נצר. כ"ח שבט תש"ט (27 לפברואר 1949)

המלצה זאת לא התקיימה, וגם מפקד המקום אברהם דימנט ז"ל  שהיה ראוי לקבל את אות הגבורה לא – לא קיבל אות כזה או אחר, אולם 69  שנה אח"כ – בכ"ח בשבט תשע"ח –הוענקו תעודות הוקרה מיוחדות ללוחמי כפר דרום בתש"ח ובני המשפחות של חברי כפר דרום שהלכו לעולמם, וזאת באירוע ממלכתי מיוחד ומרגש שנערך במסגרת יום גוש קטיף בכנסת, בו ציינו 70 שנה לשרשרת הגבורה מכפר דרום בתש"ח ועד ימינו.

כ-400 איש אשר מלאו עד אפס מקום את האולם הגדול ביותר אתמול בכנסת- קמו על רגליהם והריעו לגיבורי תש"ח.  השתתפו באירוע לוחמי כפר דרום בתש"ח ובני משפחותיהם, נציגי היאחזויות הנח"ל, נציגי תושבי כפר דרום וגוש קטיף לדורותיו, משפחות חיילים שמסרו נפשם בהגנת כפר דרום וגוש קטיף, ח"כ ואישי ציבור רבים, תלמידים וסטודנטים, חוקרים והיסטוריונים. האירוע נערך ביוזמת יו"ר הכנסת חה"כ יולי אדלשטיין ומרכז קטיף, בשיתוף ובהפקה של מדרשת התורה והארץ כפר דרום ת"ו, והונחה ע"י אבשלום קור.

ברכו את לוחמי תש"ח ותושבי גוש קטיף: רוה"מ ששלח את ברכתו בכתב, יו"ר הכנסת שדיבר בחריפות על האיוולת שבהתנתקות, השר אורי אריאל שדיבר על החזרה לכפר דרום וכל גוש קטיף ועל המחויבות להמשך הסיוע להתיישבות המחודשת של מגורשי גוש קטיף , יו"ר הנגדה יצחק הרצוג שדיבר על הדברים שאפשר ללמוד מחברי כפר דרום בתש"ח ומתושבי גוש קטיף, והשר איוב קרא שברך בחום.

ריגשו את הציבור לוחמי תש"ח שסיפרו על לחימתם, ממפקדי הפלמ"ח שסיפרו על חשיבות עמידתה של כפר דרום שעצרה את הפולש המצרי בזמן הקשה ביותר של מדינת ישראל (בסרט חדש ומרגש של משה הרשטיק שהוקרן באירוע70 שנה לגבורת כפר דרום בתש"ח  ), דוד חטואל שדיבר בשם מרכז קטיף,  הרב אברהם יעקב שרייבר - הרב של כפר דרום ת"ו ושבי דרום שדיבר על האמת שתוביל לחזרתנו לגוש קטיף, הדר מינץ (לבית איובי) שדיברה על גרעין משפחות "הביתה" שחולמים ומתכוננים לחזרה לכפר דרום וגוש קטיף, ומתי עראמה ששר וניגן מכל הלב.

במהלך האירוע  צוינו לשבח כלל בעלי התפקידים והציבור בגוש קטיף שהתמודדו בגבורה מול כל הקשיים והמשברים, ובסיומו התקיים שיח לוחמים מרתק בהשתתפות לוחמי תש"ח, וההיסטוריון והסופר אריה יצחקי.

החיבור לשורשים והצפייה לעתיד- נתנו פרופורציה וכוחות להתמודדות עם הקשיים בהווה כאשר אנו בעיצומה של הדרך, ותודה גדולה לכל היוזמים, המסייעים, והמשתתפים  בקיום האירוע: יו"ר הכנסת, מרכז קטיף ומדרשת התורה והארץ שהפיקה את האירוע, בני דרום ושבי דרום, וכל הציבור הגדול שהגיע מכל קצוות הארץ.

"ידענו שאם לא תעמוד כפר דרום והאוייב יגיע ליד מרדכי, הרי תל אביב בסכנה. הערכנו את עמידתה העילאית של הנקודה ורק ההיסטוריה תדע להעריך נכונה את תרומתה של כפר דרום למלחמת הקוממיות" 

(משה נצר, מפקד הגדוד השני של הפלמ"ח)

 

מוזמנים לצפות בסרטון על כפר דרום בתש"ח70 שנה לגבורת כפר דרום בתש"ח

 

דוגמא של תעודת ההוקרה שניתנה לחברי כפר דרום בתש"חtoraland whatsapp